Doctor în drept: Deputații, care au încălcat legea purtând panglica interzisă „Sf. Gheorghe” vor putea fi trași la răspundere doar dacă parlamentul își dă încuviințarea prin vot pentru retragerea imunității
Pașii sunt următorii: „Ministerul de interne se adresează procuraturii, procurorul general vine în parlament și cere ridicarea imunității deputaților pentru a li se aplica sancțiunea contravențională, iar aceasta se aplică doar în cazul unui vot pozitiv”, susține doctorul în drept Oleg Pantea