Eu am un respect pentru Maia Sandu. Eu iubesc Moldova, pentru că de ea sunt legate mai multe etape din viața mea.
Când Rusia a atacat Ucraina, am așteptat mai multă susținere din partea Moldovei, ca și din partea Georgiei. Dar asta nu s-a întâmplat. Pentru că Moldova nu are o armata pentru a se apăra. Maiei Sandu îi e frica sa ia o poziție mai tranșantă, pentru a nu precipita lucrurile. Asta se numește apărarea interesului național. Mintea mea înțelege asta, dar inima - nu. Dați-ne MIG-urile, noi avem nevoie de ele
. Noi, ucrainenii, iubim Moldova, o considerăm o țară europeană și vă invităm să fiți alături de noi pentru a zdrobi imperiul răului.
Jurnalistul ucrainean, Dmitri Gordon, interviu la TV8: Sunt mulți oameni în Moldova care simpatizează Federația Rusă. Senzația mea este că e vorba de mai puțin de jumătate din populația țării. (...) Dodon este agent de influență al F. Ruse