Șeful autoproclamatei Republici Populare Donețk, Denis Pușilin, a declarat că intenționează să transforme Mariupol într-o stațiune, chiar dacă orașul portuar este acum distrus de bombardamentele rusești și schimburile de focuri: „__Avem putere, avem oportunități, avem sprijinul celei mai mari țări frumoase – Rusia__”