Un primar din Hâncești a găsit soluția: Panglica negru-oranj de pe un panou din localitate a fost vopsită în culoarea păcii - alb
Panoul cu așa numita panglică a „Sf. Gheorghe" din localitatea Sofia, Hănești, a fost instalat odată cu reabilitarea, în 2020, a monumentului ostașilor sovietici