Ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, după ce Adunarea Populară a Găgăuziei a adoptat o lege care permite purtarea panglicii negru-oranj pe teritoriul Autonomiei Găgăuze: Conține toate aparențele unui act ilegal. În art.12 alin.(2) și (3) din Legea nr. 344/1994 privind statutul juridic special al Găgăuziei (Gagauz-Yeri) sunt indicate expres domeniile în care Adunarea Populară poate adopta legi locale. (...) Este evident că legea locală în discuție nu vizează niciunul din domeniile prescrise de lege
Actul în discuție urmează a fi supus controlului de legalitate prin intermediul oficiului teritorial al Cancelariei de Stat. Întrucât un asemenea act poate avea consecințe grave, din punctul meu de vedere, se poate recurge la sesizarea directă a instanței de contencios administrativ, solicitându-se totodată suspendarea actului contestat, în corespundere cu prevederile legislației naționale.