La 30 de ani de la fondarea Marelui Stat major al Armatei Naționale, președinta Sandu declară că țara nu are un scut efectiv în fața primejdiei: „__Armata a fost lăsată fără echipamente, fără tehnică militară. Simțim acut consecințele astăzi”__
Sandu a declarat că trebuie crescute cheltuielile pentru întreținerea armatei.