Provocările din Transnistria vin mănușă acțiunilor rusești - un motiv pentru "a-i elibera" și pe transnistreni. Liderul separatist al așa zisei Republici Donețk, Denis Pușilin, a declarat azi dimineață că, după ce armata rusă va ajunge la hotarul administrativ al regiunii Donețk, este necesar "__să se inițieze următoarea etapă a operațiunii militare, ținând cont de ceea ce se întâmplă în Transnistria și bombardarea regiunilor din Federația Rusă care se învecinează cu Ucraina".__