După incapacitatea de a ocupa Kievul și nenumărate eșecuri militare, armata rusă a anunțat că intenționează să ocupe regiunile din sudul Ucrainei și să facă coridor cu acces spre Transnistria. Declarația a fost făcută de către comandantul-adjunct al trupelor din regiunea Centrală, Rustam Minnekaev, citat de TASS