Declarația a fost făcută în Duma de Stat în timpul unei discuții despre înghețarea rezervelor de aur și valutar ale Băncii Centrale în străinătate. Volodin: „Nu am pierdut resurse. Au fost înghețate. Trebuie să le returnăm. Și așa trebuie stabilită sarcina
Ne-au fost luate multe lucruri. Acum țara recâștigă atât aceste bunuri, cât și teritorii. La fel şi aici. Și banii îi vom returna, și dobândă vor plăti. Trebuie să credem în asta.”
Din aceeași ediție