Sandu: „Oamenii vor putea în continuare să-i comemoreze pe eroii care au luptat în cel de-al Doilea Război Mondial. Noi ținem minte sacrficiul eroilor, știm cât de mare a fost prețul cu care a fost obținută pacea. Cel puțin 100 de mii de oameni din Moldova și-au pierdut viața ca noi să trăim în pace. Specularea războiului din 1945 pentru a promova astăzi o agresiune militară contra Ucrainei este o ofensă adusă memoriei părinților și bunicilor noștri care și-au dat viața”, a declarat Maia Sandu