Cca 1 miliard de lei - pentru instituțiile bugetare și cele medicale publice care au achitat prețuri mai mari pentru agentul termic în acest sezon
De asemenea, noul proiect prevede creșterea alocațiilor pentru plata resurselor termo-energetice pentru instituțiile bugetare și cele medicale publice. În acest sens, a fost alocat suplimentar cca un miliard de lei. Din această sumă, 521 milioane vor fi distribuite la nivel local, pentru achitarea serviciilor termoenergetice.
Alte 700 de milioane de lei au fost alocate pentru programele de susținere a mediului de afaceri și agricultură, dintre care 250 milioane vor fi utilizate pentru suplinirea Fondului național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural și compensarea parțială a accizelor la motorină. Din acești bani, câte 200 milioane de lei vor fi distribuite pentru majorarea Fondului pentru eficiență energetică și a Fondului de dezvoltare a Întreprinderilor Mici și Mijlocii.
Cu 16.8% au crescut și alocațiile pentru cheltuieli și investiții capitale, inclusiv pentru reabilitarea drumurilor, în acest sens fiind alocate 1,1 miliarde lei. A fost majorat cu 906,6 mil. lei și volumul transferurilor către bugetele locale.
Din aceeași ediție
🇪🇺 Gavrilița, despre completarea chestionarului de aderare la UE: „Este implicat atât Guvernul cât și Parlamentul. Sperăm să-l finalizăm în câteva zile”
Prim-ministra Gavriliță despre reluarea zborurilor spre Rusia: Există pericol pentru aviația civilă
Autoritățile din Chișinău amenință că vor închide depozitul de la centrul pentru refugiați din sectorul Râșcani, fiindcă nu ar primi ajutor
Reacția Nataliei Gavrilița: „Este trist când politicenii manipulează”