Igor Dodon spune că în ciuda amenzilor introduse, acesta va îndemna oamenii să iasă în stradă de 9 Mai cu panglica Sf. Gheorghe: __Vor fi zeci de mii. A doua zi luăm chitanțele cu miile de lei amenzi și le vom da în mână guvernanților. Oamenii n-o să vă ierte asta. Aveți cu ce vă ocupa, ocupați-vă cu altele.__