Termenul licitației a fost prelungit de 3 ori și la ea a participat doar o companie - cea din Rusia, care a și proiectat sistemul în anii '70. Anterior, Maia Sandu declarase că Moldova nu are altă opțiune decât colaborarea cu companie rusească, pentru a evita ca iarna viitoare Capitala să rămână fără căldură.
Fostul deputat DA, Alexandru Slusari, critică guvernarea pentru că a decis să plătească banii unei companii rusești, în contexul agresiunii din Ucraina.
Din aceeași ediție
Crucile eroilor români căzuți în cel de-al doilea Război Mondial, vandalizate cu „Z” și „V”, la cimitirul din Fălești: Poliția caută făptașii
Zelensky, primul interviu după atacul cu rachetă de la Kramatorsk: „Urăsc Rusia! Nu mai am lacrimi să plâng”
Cancelarul austriac Karl Nehammer a sosit la Kiev pentru a oferi sprijin umanitar și politic