Termenul licitației a fost prelungit de 3 ori și la ea a participat doar o companie - cea din Rusia, care a și proiectat sistemul în anii '70. Anterior, Maia Sandu declarase că Moldova nu are altă opțiune decât colaborarea cu companie rusească, pentru a evita ca iarna viitoare Capitala să rămână fără căldură.

Fostul deputat DA, Alexandru Slusari, critică guvernarea pentru că a decis să plătească banii unei companii rusești, în contexul agresiunii din Ucraina.