În școlile rusești au început se predau lecții despre sancțiunile anti-ruse. Profesorilor li s-au trimis recomandări cu privire la modul de desfășurare a cursurilor pentru elevii din clasele 5-9 și 10-11 pe tema „Sancțiuni anti-ruse și impactul lor asupra economiei interne”
Manualul de instruire spune că la începutul lecției, profesorul ar trebui să-l citeze pe președintele Vladimir Putin: „Rusia se află sub o presiune externă fără precedent”. Apoi să-i întrebați pe școlari dacă știu „ce măsuri prioritare sunt incluse în politica anti-sancțiuni a statului nostru”. La lecție, elevilor li se va vorbi despre efectul pozitiv al sancțiunilor 🤦♂️