Despre sancțiuni împotriva F. Ruse. R. Moldova respectă în totalitate sancțiunile impuse Rusiei de către țările Occidentale, în ce vizează sistemul bancar, atât SWIFT, cât și VISA și MasterCard, dar și posibilitatea de re-export a mărfurilor. Urmărim îndeaproape aceste subiecte și nu vom permite ocolirea sancțiunilor. Din păcate, pentru moment nu putem face nimic pe subiectul importului de gaz, unde suntem dependenți de o singură sursă - Gazprom.
Despre o presupusă creștere a numărului de militari ruși în Transnistria. Creșterea trupelor rusești în Transnistria nu are cum să se întâmple, pentru că intrarea se face doar prin punctele de frontieră controlate de autoritățile constituționale. Observăm o "înviorare" a trupelor, dar nu vedem pentru moment semne care ar pune în pericol R. Moldova.