Vladimir Putin strânge Vestul cu ușa: Anunță că țările neprietenoase care vor să cumpere gaz, de mâine, 1 aprilie, trebuie să-și deschidă cont în ruble, în băncile rusești și să facă plăți corespunzător:__ Actualele contracte vor fi suspendate!
⏰ Surse media din Rusia scriu că formula plăților ar fi următoarea: Țările care vor gaz își vor deschide 2 conturi la GazpromBank: Unul în euro și altul în ruble. Vor transfera euro pe cont, banca va vinde euro la bursa de la Moscova și va cumpăra ruble. Asta și va constitui plata. Astfel, țara planifica să-și asigure necesitățile minime de valută, după sancțiunile Vestului.