Postarea Ambasadei Federației Ruse prin care solicita rușilor din Moldova să scrie plângeri dacă sunt discriminați a fost dur criticată pe pagina de facebook a instituției. Tot în limba rusă. Majoritatea comentariilor condamnă gestul oficialilor: __"Ați căzut tare jos, dlor diplomați" (...) "Lăsați Moldova în pace și nu căutați motiv de operațiuni speciale", se spune în comentariile de pe facebook.__