Președintele Belarusului A. Lukașenko a numit sancțiunile Vestului drept "porcării". Asta pentru că ele ar fi ilegale. Totodată, acesta a lăsat să se înțeleagă înainte de întâlnirea cu Putin că Rusia și Belarus vor rezista sanțiunilor: "__Încă cum vor rezista - vom face în ciudă inamicului__"