Reacția ministrului de externe al Rusiei cu privire la bombardamentul maternității din Mariupol: :__"Nu vedem prima dată astfel de reportaje despre așa zise atrocități comise de armata rusă. Un batalion Azov încă de pe 5-6 martie a evacuat această maternitate și a fost preluată de militiari, transformată în bunker. Acolo de fapt stă un batalion neonazist. Deci, faceți concluziile singuri. Este o manipulare, promovată de presa din Vest. Îmi pare rău să văd că publicați informație neverificată".__