În briefingul de azi al Ministerului Apărării al Federației Ruse, rușii i-au acuzat pe americani că planificau experimente biologice în laboratoarele din Ucraina: "Potrivit documentelor, partea americană a planificat să efectueze teste asupra agenților patogeni ai păsărilor, liliecilor și reptilelor, cu o tranziție ulterioară către studierea posibilității de a fi purtătoare de pesta porcină africană și antrax"