Centrală Nucleară de la Cernobîl a fost complet dezactivată după bombardamentele lansate de soldații ruși. Ukrenergo: „Reluarea alimentării cu energie electrică este imposibilă”. Autoritățile locale din domeniul nuclear cer negocieri imediate pe acest subiect, pentru a împiedica eliminarea în aer a materialului radioactiv