Din aceeași ediție
Decizii de criză anunțate azi de către Banca Centrală a Federației Ruse: Începând cu 9 martie la casieriile băncilor nu se va mai vinde valută:
Se introduce o procedură pentru tranzacțiile cu numerar, până pe 9 septembrie
1️⃣ Clienții NU vor putea retrage mai mult de 10 mii de dolari în numerar din conturile de depozit. Pentru restul sumei, ce depășește pragul - retragerea se va face în ruble (la cursul pieței din ziua emiterii).
2️⃣ Clienții nu vor putea retrage EURO deloc, chiar dacă depozitul este în această valută. Banii vor putea fi retrași doar în echivalentul a dolari sau ruble rusești (maxim $10k).