Din 1 martie, moldovenii vor putea călători în Italiei cu mai puține restricții, după ce Italia anunță că desființează listele de clasificare a țărilor cu risc sporit de infectare cu COVID-19. Iar condițiile de intrare în Italia a tuturor cetățenilor non-europeni vor fi egalate cu cele deja intrate în vigoare a cetățenilor europeni