Fratele Primarul Kievului, Vladimir Klichko, într-o adresare către poporul rus și belarus: __“În fiecare zi mergeți la muncă și ajuți armata țărilor voastre să aducă muniție și să tragă rachete spre noi. Ne ucideți pe noi, cei care suntem, din spusele voastre “frați și surori”. Sunteți un popor bun fratern, vă mulțumesc! Stați acasă! Puteți petrece timp cu familia, prietenii, copiii, nepoții, ceea ce noi, ucrainenii, nu putem face, pentru că ne omorâți, ne bombardați, nu ne dați viață!”.__