Ucrainenii au înțeles că nu mai au nimic de pierdut și fac all-in: s-au activizat pe toate rețelele, ministerul apărării, poliția, presa, toate comunica intens despre reușitele armatei și susține moralul populației. Pe Internet apar în continuu mesaje ale militarilor care spun că vor nimici inamicul