Klaus Iohannis: România condamnă cu fermitate recunoașterea „independenței” republicilor Donețk și Lugansk. Este o încălcare flagrantă a dreptului internațional. Totodată, MAE de la București a ridicat nivelul de alertă pentru Ucraina la cel maxim şi le cere cetăţenilor români să nu meargă în Ucraina, iar celor care se află temporar acolo să plece imediat