Vă spun ce n-am spus niciodată în public. L-am întrebat pe Clinton când era președinte, cum se uită la intrarea Rusiei în NATO?! Nu am să intru în detalii, dar vedeți deja în timp cum s-au comportat ei. Ei ne văd doar ca dușmani. De aici și vin propunerile noastre de asigurare a securității. Ne-au mințit de cel puțin 5 ori. Au fost 5 valuri de extindere NATO.
Coordonarea militară a Ucrainei se poate face și se face deja în multe cazuri de către NATO. Asta deși în Constituția Ucrainei e menționat că nu sunt permise baze militare străine. Ei numesc asta misiune.
Intrarea Ucrainei în NATO este o amenințare directă la adresa securității Federației Ruse.
Ambasada SUA din Kiev controlează la direct Centrul Anticorupție, cu pretextul eficienței. Cu toate acestea, corupția înflorește mai departe.