Între timp, apar primele semne ale începerii operațiunii „false flag”. Infrastructura critică din Donețk și Lugansk, aruncată în aer. Locuitorii din Luganks au rămas, luni, fără curent, căldura și apă după o serie de expoziții la o termocentrala și la stația de filtrare a apei. Și în Donețk locuitorii au rămas fără apă potabilă, după o alta explozie la stația de epurare a apei
De cealaltă parte ucrainenii spun că asta ar fi o operațiune a FSB-ului. „Serviciul de informații militare al Ucrainei are informații cu privire la minarea unui număr de obiective de infrastructură socială în Donețk de către serviciile speciale ruse pentru a le arunca în aer”, se arata în mesajul transmis pe pagina de Twitter în engleză a spionajului militar ucrainean.