Soția lui Sergiu Sîrbu publică pe facebook copiile actelor medicale ale părinților, despre care spune că au început să se simtă rău după reținerea soțului: __Am văzut multă ranchiună atunci când soțul meu a fost internat la spital, fiind la un pas de moarte. Am văzut cât de mulți îi vor „binele”, după ce a fost arestat. Nu intru în detalii despre nedreptatea la care este supus, pentru că e de la sine înțeles că tot ce i se întâmplă nu este decât o răfuială politică.__