Din aceeași ediție
Liviu Vovc despre reținerea ex-comuniștilor de ieri: Cumpărarea deputaților din 2015 a fost una din cele mai rușinoase etape ale statului nostru. Această achiziție angro a mai menținut regimul Plahotniuc la putere pentru încă 3 ani. Amintesc că ei au fost cei care au votat guvernul nocturn al lui Filip. Dacă acest dosar va ajunge la finalitate, cu condamnări și confiscări de averi, atunci va fi un mesaj puternic pentru actualii și viitorii deputați
Cu ce se ocupă poliția. După ce polițiștii au fost ținuți la ușa unui local în weekend, azi am aflat că n-au documentat niciun procuror sau judecător. În schimb, poliția R. Moldova a investigat __o ilegalitate gravă:__ "A descoperit activitatea unui bărbat în vârstă de 38 de ani din Capitală, care desfășura în mod ilegal activitatea de întreprinzător." Mai exact: Individul a improvizat în apartamentul în care locuia o secție de preparare a prânzurilor, pe care ulterior le livra solicitanților. Cu activitatea în cauză se laudă chiar pe pagina oficială, documentat tot cum trebuie cu un clip video :)
Fostul boxer Vitali Kliciko, primarul Kievului, promite să „apere” oraşul în cazul unui atac
Între timp, activiștii patrioți de la Odesa au arătat cum vor întâmpina Federația Rusă, în cazul unui atac- cu puști și automate: Nu avem unde să ne retragem, doar marea este în spatele nostru. Avem cu ce să vă întâlnim… Odesa în timpul celui de-al Doilea Război Mondial s-a apărat eroic împotriva naziștilor. Se va apăra și împotriva rușistilor