Vladimir Vitiuc și Violeta Ivanov fac parte dintre cei 14 deputați care au părăsit PCRM în decembrie 2015, aderând ulterior la Partidul Democrat. În primăvara 2020, cei doi părăsesc PDM și aderă la Partidul „ȘOR”, Ivanova fiind aleasă în calitate de vicepreședinte al formațiunii. Totodată, Ivanov a candidat și la funcția de președinte al R.Moldova din partea PȘ