Mihai Ghimpu și Dorin Chirtoacă au câștigat la CEDO un dosar legat de 7 aprilie: „Dreptatea a triumfat!”. Este vorba despre încălcarea de către instanțele naționale a dreptului reclamanților la protecția demnității și reputației în legătură cu difuzarea de către canalul de televiziune NIT și alte canale TV a filmului ”Atac asupra Moldovei”, care viza evenimentele din 07 aprilie 2009. Ghimpu și Chirtoacă ar urma sa primească fiecare câte 1500 euro compensații