Judecătoria Chișinău a emis sentința în dosarul în care Veaceslav Negruța era cercetat pentru abuz de putere în perioada când ocupa funcția de ministru al Finanțelor. Conform sentinței, magistrații Judecătoriei Chișinău l-au recunoscut vinovat de comiterea infracțiunii respective și tot prin această decizie au constatat că Negruța și-a executat pedeapsa
Reacția consilierului președintei în domeniul economic: A contestat la Curtea de Apel Chișinău decizia Judecătoriei Chișinău din motiv că o consideră „injustă, ilegală și contrară deciziilor Curții Constituționale”.