Dragi abonați, stimați radioascultători, dați-mi voie să vă felicit cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române, cunoscută în popor și ca Mica Unire, înfătuită de Alexandru Ion Cuza la 24 ianuarie 1859. Adică... acum exact 163 de ani. Acesta a reușit sa fie ales domnitor al Moldovei și al Țării Românești simultan
Șmecheria lui Cuza: Profitând de faptul că Marile Puteri și textul Convenției nu specificau în acele momente că Principatele Române nu ar putea fi conduse de același domnitor, a fost ales tot Alexandru Ioan Cuza. Acolo, domnitorul era susținut doar de liberali, în timp ce conservatorii dețineau 46 din cele 72 mandate. În acest sens, liberalii radicali au făcut agitație în rândul populației Capitalei și al țăranilor din împrejurimi. Într-o ședință secretă a Adunării, deputatul Vasile Boerescu a propus la 24 ianuarie 1859 alegerea lui Alexandru I. Cuza, aceasta fiind acceptată în unanimitate. Puse în fața faptului împlinit, Marile Puteri au avut brusc de a face cu două principate conduse de același domnitor.