Din aceeași ediție
ANI ar urma să verifice m2 ai primarului Capitalei, după ce acesta s-a lăudat cu ei pe facebook. Reacția ANI, după ce Ion Ceban a declarat că instituția ar urma să inițieze controale pe numele său și a angajaților Primăriei, la indicația guvernării: „Nu vom comenta declarațiile făcute într-un context politic”
Șeful MoldovaGaz Vadim Ceban face calculele. Acesta sugerează că înregistrează devieri tarifare foarte mari, de peste 2 miliarde de lei, în urma neconcordanței dintre prețul de achiziție al gazului și tariful adoptat de ANRE, pe care îl plătesc consumatorii
Între timp, Slusari îl critică din nou pe vicepremierul Spînu. După ce și-a verificat matematica, exponentul DA declară că putem constata că tariful de 15,59 lei pentru un metru cub de gaz corespunde prețului de achiziție a gazului de aproximativ 700 dolari: De ce 700? Este un tarif pe o lună sau pe un an ? Nu este clar. Andrei Spânu nu poate explica. Conducerea Moldova Gaz cunoaște mai bine, întucât este în contact permanent cu stăpânii din Sankt-Peterburg, dar tace. Putem doar să presupunem că Gazprom în continuare se va juca pe piața gazelor cu indicii SPOT. Iar din aprilie până în octombrie se schimbă formula de preț pentru Moldova și 70 % din prețul de achiziție va depinde de cotațiile bursiere.
foto: calculul lui Vadim Ceban