Declarație Natalia Gavriliță în contextul anunțului Gazprom: __Avem o scrisoare de la Gazprom prin care suntem atenționați că există risc de deconectare a gazului, dacă nu se achită factura curentă. Aceasta se întâmplă pentru că MoldovaGaz, societatea pe acțiuni controlată tot de Gazprom, nu a reușit să identifice căi de a stinge datoriile și a achita controlul. Din păcate, Gazprom, în loc să intervină cu măsuri pentru ca MoldovaGaz să poată face plățile, amenință consumatorii că lasă consumatorii fără gaze. Vă amintesc că în anii precedenți gazprom a permis MoldovaGaz să achite devierile și în câteva luni
💡 Gavriliță: Acum când prețurile sunt anormal de înalte, compania nu mai acceptă asemenea practici, chiar dacă prevederile contractuale au rămas aceleași. Se va convoca Comisia situații excepționale, iar apoi ședința Guvernului. În acest scenariu - poziția mea este să instituim starea de urgență. Se va interveni cu soluții extraordinare, pentru a asigura cu gaz țara, după epuizarea soluțiilor comerciale.