💡 Gavriliță: Acum când prețurile sunt anormal de înalte, compania nu mai acceptă asemenea practici, chiar dacă prevederile contractuale au rămas aceleași. Se va convoca Comisia situații excepționale, iar apoi ședința Guvernului. În acest scenariu - poziția mea este să instituim starea de urgență. Se va interveni cu soluții extraordinare, pentru a asigura cu gaz țara, după epuizarea soluțiilor comerciale.