Crește compensarea de la 1 gigacalorie la 1.5 gigacalorii per familie (apartamentele conectate la sistemul centralizat), ceea ce înseamnă că Guvernul va subvenționa factura cu până la 815 de lei per familie (comparativ cu 450 de lei până acum). Susținerea va costa bugetul cca 70 de mln de lei
Compensații suplimentare pentru cei care au centrală în casă nu s-au anunțat.