🛎 Jurnalistul Alex Cozer consideră că tot ce s-a întâmplat în jurul semnării contractului cu Gazprom reprezintă un sabotaj al directorului MoldovaGaz, Vadim Ceban, care știa foarte bine aceste subtilități, însă n-a făcut nimic pentru a preîntâmpina situația dată. Cu toate acestea, Ceban își păstrează fotoliul. (Notă: Gazprom controlează MoldovaGaz, deținând peste 51% din pachetul de acțiuni)