Întrebarea la care nu știm încă răspuns este asta: __Dacă dl ministru Spînu nu știa, trebuie să identifice cine l-a dus în eroare. Nu cred că Spînu a făcut singur calculele, fie cineva de la MoldovaGaz i-a sugerat acest lucru
🛎 Jurnalistul Alex Cozer consideră că tot ce s-a întâmplat în jurul semnării contractului cu Gazprom reprezintă un sabotaj al directorului MoldovaGaz, Vadim Ceban, care știa foarte bine aceste subtilități, însă n-a făcut nimic pentru a preîntâmpina situația dată. Cu toate acestea, Ceban își păstrează fotoliul. (Notă: Gazprom controlează MoldovaGaz, deținând peste 51% din pachetul de acțiuni)