Unele state din CSI au semnat un protocol de securitate. Este numit așa OTSC - Organizația Tratatului de Securitate Colectivă, un fel de braț armat (numit în rusă сил ОДКБ)
Lukașenko a anunțat că, alături de Rusia, R. Belarus a trimis și el așa ziși pacificatori în Kazahstan în cadrul OTSC pentru a menține "stabilitatea".