În 1996 Moldova a emis obligaiuni în valoare de 140 de mln de dolari SUA către Gazprom. Ulterior, o operațiune pusă la cale de Sturza, Arapu și reprezentanții BNM, și implementată de 3 doamne - Mariana Durleșteanu (șefă direcție MinFin), Valentina Badrajan (vice la MinFin) și Veronica Bacalu (vice BNM). Acestea, însoțite de departe de ofițeri de securitate, s-au dus la Moscova și, prin intermediul unei bănci franceze (cu ajutorul Băncii Mondiale) le-au răscumpărat înapoi pentru $35 mln. Rușii și-au dat seama în ultimul moment că le cumpără tot moldovenii, dar nu mai puteau face nimic - aveau și ei nevoie de bani în crunta criză din 1999. Cele 3 doamne au tăiat cupoane toată noaptea la Moscova și au venit cu ele în bagaj acasă