LIVE Marți, 23 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
📍

În 1996 Moldova a emis obligaiuni în valoare de 140 de mln de dolari SUA către Gazprom. Ulterior, o operațiune pusă la cale de Sturza, Arapu și reprezentanții BNM, și implementată de 3 doamne - Mariana Durleșteanu (șefă direcție MinFin), Valentina Badrajan (vice la MinFin) și Veronica Bacalu (vice BNM). Acestea, însoțite de departe de ofițeri de securitate, s-au dus la Moscova și, prin intermediul unei bănci franceze (cu ajutorul Băncii Mondiale) le-au răscumpărat înapoi pentru $35 mln. Rușii și-au dat seama în ultimul moment că le cumpără tot moldovenii, dar nu mai puteau face nimic - aveau și ei nevoie de bani în crunta criză din 1999. Cele 3 doamne au tăiat cupoane toată noaptea la Moscova și au venit cu ele în bagaj acasă

24 decembrie 2021, 10:28
Din aceeași ediție
🎳

Lectură de weekend: Operațiunea moldovenilor din 1999 la Gazprom

24 decembrie 2021, 10:28
🔗 Link
🕹

Istoria pe lung aici. Desigur că nu e totul așa roz, însă e bine de știut

24 decembrie 2021, 10:28
Istoria pe lung aici. Desigur că nu e totul așa roz, însă e bine de știut
sursa: mold-street.com ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale