📍 CONTEXT
1️⃣ Compromisul ar fi fost atins pentru că Federația Rusă nu-și dorea să piardă R. Moldova de pe orbita sa de influență, de cealaltă parte - Moldova nu-și putea permite să plătească prețul de piață exorbitant, care ar fi dus tariful la cca 20 de lei per m3 pentru cetățeni (de 5x mai mult decât acum).
2️⃣ UE a trimis semnale clare că nu va putea acoperi diferența de tarif pentru consumatori și prețul plătit la bursele internaționale
3️⃣ Prețul pe care ar fi trebuit să-l plătească Moldova pentru a achiziționa gaz la preț de piață, pentru toată iarna ajungea la aproape $1 miliard de dolari SUA, cca 8.5% din PIB (2020), o sumă uriașa pentru Moldova
4️⃣ România a trimis semnale la Chișinău, precum că se afla în imposibilitatea de a livra gaz prin conducta Iași-Chișinău. Efectiv, România nu are rezerve de gaz pentru a împrumuta sau vinde
5️⃣ Comunitatea Energetică a UE a dat OK autorităților moldovenești pentru a semna contractul cu GazProm.
Din aceeași ediție
INSIDE: Noi detalii despre contractul la gaz semnat cu rușii
Dragilor, pentru cea mai tare comunitate de pe Telegram - o nouă porție de informații, echilibrată, unde pierdem și unde câștigăm din contractul cu Gazprom.