UE oferă Moldovei ajutor de 60 mln de Euro în gestionarea crizei energetice. E vorba de un grant. Anunțul a fost făcut de șefa Comisiei Europene, Ursula Von der Leyn, după o întâlnire cu premierul Gavrilița și după ce zilele trecute discutase cu Maia Sandu la telefon