Din aceeași ediție
Prieteni, sunt mai multe secvențe de informație pe care le știu, dar din păcate nu le pot publica. Un lucru e clar: În spatele cortinei e un război al gazelor, iar detalii despre cum și de ce vom afla ulterior. Credeți-mă, ~~e și grea e și frumoasă viața ce-o trăim~~, trist și interesant ce se întâmplă (cine mai are inside-uri, vă rog să-mi scrieți)
Altfel spus, guvernarea a îndrăznit să se ia la trântă cu rușii, fiind clar într-un mare dezantaj. Toată treaba asta s-ar putea încheia în 2 feluri:
1️⃣ Un mare bobârnac, iar asta va ustura serios buzunarul fiecăruia din noi
2️⃣ Decuplarea Moldovei de sub șantajul energetic al Rusiei/Gazprom, cu mari lauri pentru guvernare. Evident, cu niște costuri financiare (Așa cum s-a întâmplat în 2006 cu industria vinicolă. Atunci rușii ne-au făcut un mare cadou - vin de calitate și competitivitate internațională).