Din aceeași ediție
Miercuri voi avea o nouă rundă de discuție cu dle Miller, la Sankt Petersburg
Noi credem că există un punct care să convină ambelor părți, mai bun decât situația de azi. Un subiect discutat a fost datoria comercială a MoldovaGaz către grupul Gazprom. Datoria începe din 1994. Noi suntem gata să continuăm discuțiile pe problema datoriei, dar poziția noastră rămâne neschimbată: Avem nevoie de un audit extern care să confirme cifrele înainte de a semna orice angajament
Ne dorim un preț corect, bazat pe o formulă pe care Gazprom a semnat contracte cu alte state din regiune. Noi am mers cu mai multe opțiuni
1) Prețul la bursă pentru contracte anuale
2) Prețul la bursa + cotația petrolului