Vladislav Gribincea își cere scuze de la fostul Ambasador al SUA în Moldova, Dereck Hogan, după ce în discuțiile date publicității de Stoianoglo se vede că șeful CRJM l-ar fi numit "blondul de pe Mateevici": __Nu sunt rasist și îmi cer scuze pentru expresia greșită și inacceptabilă. Aduc încă o dată __scuzele __mele profunde Excelenței Sale Dereck J. Hogan__