⭕️ Anunțul a fost făcut în urmă cu puțin timp de către vicepremierul Andrei Spînu. Contractul actual cu Gazprom a fost prelungit pentru 1 lună, iar o decizie finală ar trebui să fie luată până la sfârșitul lui octombrie 1 octombrie 2021, 12:02 · sursa: privesc.eu ↗ Sursă originală
⏰ "Contractul s-a prelungit cu 1 lună, pentru că sunt mai multe probleme pe care guvernele precedente nu le-au dus până la capăt în relația cu Gazprom. Săptămâna viitoare voi fi la Sankt-Petersburg unde vom continua discuțiile cu reprezentanții Gazprom. (...) Este o situație anormală pe piață. Acest preț pe care îl avem la nivel global e o situație excepțională. Căutarea vinovatului este o greșeală. Noi facem tot posibilul pentru a avea un contract bun cu Gazprom. Căutăm soluții pentru ca aceste creșteri de preț să nu-i afecteze pe cetățeni. Vom trece cu bine peste această perioadă dificilă, pe care noi nu am meritat-o, nu am cauzat-o. Mergem împreună și le vom rezolva pe toate", a spus Spînu 1 octombrie 2021, 12:02 🔗 Link