Maia Sandu, declarații pale aseară la TV8:
Despre numirea ex-procurorului Rurac la SIS. „Avem nevoie de o evaluare a funcționarilor”
Maia Sandu comentează situația de la TV8. Președinta o contrazice pe Natalia Morari și spune că Procurorul General este „foarte comod pentru corupții mari”
Despre așa zisul șantaj SIS asupra Nataliei Morari: „Eu nu am avut de unde să știu mai bine. Eu am aflat ca și dvs. Chiar dacă au fost acuzații la adresa SIS. Eu am intebat conducerea SIS dacă a fost vreun șantaj. Și conducerea a spus că nu știe nimic. Dacă a fost cineva din cadrul SIS, doamna trebuie să vină și să spună. Toate lucrurile trebuie spuse până la capăt. Dacă a fost cineva de la SIS și a șantajat, trebuie să spună exact. Să nu provocăm și mai multă neîncredere în societate, pentru că și așa neîncrederea în instituțiile statului este mare”,