Mai puțină umblătură cu actele de la o instituție a statului la alta. Toate serviciile publice se vor regăsi într-un singur registru de stat. Serviciile publice prestate de autoritățile din Republica Moldova vor fi înregistrate într-un sistem informațional, care va fi administrat în mod transparent și cu maximă comoditate pentru beneficiari – cetățeni și mediul de afaceri. Decizia a fost luată azi de Guvern la propunerea vicepremierului pe digitalizare, Iurie Țurcanu. După implementarea proiectului, instituțiile statului ar trebui să-și retragă individual actele necesare din sistemul centralizat, fără a purta cetățenii pe drumuri