Renato Usatîi și-a anunțat demisia din funcția de primar. Bălțiul se pregătește de alegeri. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă în care edilul și-a prezentat raportul de activitate în fața locuitorilor din municipiu. Renato Usatîi a vorbit despre rezultatele acțivității echipei sale la conducerea municipiului în perioada 2015-2021, despre proiectele realizate, însă a precizat că după ce a văzut rezultatele scrutinului parlamentar din 11 iulie 2021 în mun.Bălți, l-a considerat ca fiind un vot de neîncredere din partea locuitorilor