Ministra Sănătății Ala Nemerenco a mai anunțat următoarele: „Vom avea un certificat unic digital de vaccinare, care av fi comun cu cel de testare și reabilitare/vindecare, după COVID-19 și un sistem electronic de completare online a fișei epidemiologice pentru pasageri și călători care traversează frontiera de stat a Republicii Moldova pe sens de intrare”, a anunțat Nemerenco. De asemenea, va fi creată o aplicație mobilă pentru supravegherea persoanelor care sunt în regim de autoizolare sau se află în tratament la domiciliu